Tripp Lite TLP606TAA surge protector Gray 6 AC outlet(s) 120 V 70.9" (1.8 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP606TAA
- EAN: 0638865626082 0854586946982 01 ...6946982 0151903675908 0373321592500 0373321522828more
Offer details
Related Products
Description
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P/Output: 6 NEMA5-15R/6-ft. AC line cord
ELECTRICAL: 120V AC, 60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Corded multi-outlet strip with 1 transformer spaced outlet
SUPPRESSION: AC: 150V RMS Clamping/720 joules/330V UL1449 3RD EDITION
Key Features
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 6 outlets
- 6-ft. cord
- Surge suppression rating: 720 joules
- EMI/RFI noise filtering
- 15 amp resettable circuit breaker
- Green protection LED
- Includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression
- Can accommodate 1 large transformer plug without covering remaining outlets, 3 total transformers
- Keyhole support for wall mounting
- Lighted power switch
- $20,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 720 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Gray |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 1.05 lbs |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 17.3 oz (490 g) |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Width | 1.42" (36.1 mm) |
| Depth | 1.87" (47.5 mm) |
| Height | 10.9" (276.6 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL |
| Packaging data | |
| Package weight | 21.2 oz (600 g) |
| Package width | 1.61" (40.9 mm) |
| Package depth | 8.48" (215.4 mm) |
| Package height | 14.9" (378.5 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Telephone line protection | No |
| Network line protection | No |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 10.4" (263.9 mm) |
| Master (outer) case length | 10.6" (269 mm) |
| Master (outer) case height | 16.2" (412 mm) |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332159259 |
| Master (outer) case gross weight | 14.4 lbs (6.52 kg) |