Tripp Lite TLP6B surge protector Black 6 AC outlet(s) 120 V 72" (1.83 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP6B
- EAN: 0100177540139 0731215313257 74 ...5313257 7445803077942 0373321667840 0163120706563 0956262362700 0151903493427 0115970772625 0336895528177 0777786385040 0807320271154more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P / Output: 6 NEMA5-15R / 6-ft AC line cord
ELECTRICAL: 120V AC, 60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Corded multi-outlet strip with 1 transformer spaced outlet
SUPPRESSION: AC: 150V RMA Clamping / 360 joules/ 500V UL1449 3rd Edition
- 6 outlets
- 6-ft cord
- Surge suppression rating: 360 joules
- EMI/RFI noise filtering
- 15 amp resettable circuit breaker
- Green "Protected" LED
- Includes full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G) line surge suppression
- Can accommodate 1 large transformer plug without covering remaining outlets, 3 total transformers
- Keyhole support for wall mounting
- Lighted power switch
- $10,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 360 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless | No |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Response time | 0.000001 ms |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Output power description | 1875 W |
| Weight (imperial) | 0.81 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 13.1 oz (370 g) |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Width | 3.77" (95.8 mm) |
| Depth | 1.1" (27.9 mm) |
| Height | 14.6" (370 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449 3rd Edition, UL1363, cUL, IEEE 587 A&B |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 16.2 oz (460 g) |
| Package width | 3.77" (95.8 mm) |
| Package depth | 1.1" (27.9 mm) |
| Package height | 9.21" (233.9 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.25" (235 mm) |
| Master (outer) case length | 13" (330.2 mm) |
| Master (outer) case height | 12" (304.8 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332166798 |
| Master (outer) case gross weight | 19.4 lbs (8.82 kg) |