Tripp Lite TLP712 surge protector Gray 7 AC outlet(s) 120 V 144.1" (3.66 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP712
- EAN: 0373321159048 0601000673999
Offer details
Related Products
Description
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P/Output: 7 NEMA5-15R/12 ft. AC line cord
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Corded multi-outlet strip with 1 transformer spaced outlet
SUPPRESSION: AC: 150V RMS Clamping/1080 joules/400V UL1449 3rd Edition Let-through Rating
- 7 outlets / 12-ft cord
- Surge suppression rating: 1080 joules
- EMI/RFI noise filtering
- Can accommodate 1 transformer without blocking remaining outlets
- Diagnostic LEDs indicate protection present & ground present
- Keyhole supports for wall mounting
- $25,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only) covers connected equipment
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 144.1" (3.66 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Response time | 0.000001 ms |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Gray |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Cable colour | Gray |
| Output power description | 1800 W |
| Weight (imperial) | 1 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28.2 oz (800 g) |
| Cable length | 144.1" (3.66 m) |
| Width | 2.05" (52.1 mm) |
| Depth | 11.7" (296.9 mm) |
| Height | 1.32" (33.5 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449/NOM/UL1363/cUL/IEEE 587 A&B |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 33.2 oz (940 g) |
| Package width | 2.4" (61 mm) |
| Package depth | 5" (127 mm) |
| Package height | 13.8" (350.5 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12.7" (322.6 mm) |
| Master (outer) case length | 20.5" (520.7 mm) |
| Master (outer) case height | 14.8" (375.9 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332125108 |
| Master (outer) case gross weight | 42.1 lbs (19.1 kg) |