Tripp Lite TLP74RB surge protector Black 7 AC outlet(s) 120 V 48" (1.22 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TLP74RB
- EAN: 0182682322219 0021113002200 03 ...3002200 0373321556656 0163120706556 0613326485194more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P/Output: 7 NEMA5-15R/4-ft. AC line cord
ELECTRICAL: 120V AC, 60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Corded multi-outlet strip
SUPPRESSION: AC: 150V RMS Clamping/1080 joules/400V UL1449 Let-through
- 1080 joules AC surge suppression shields equipment from the strongest surges and line noise
- 7 total AC outlets (6 right angle and 1 transformer plug outlet)
- 4 foot AC line cable
- Attractive black housing
- Lighted on/off switch with integrated circuit breaker for overload protection of all outlets
- Diagnostic LED confirms surge suppression status
- Integrated keyhole slots provide convenient wall/desk mounting
- UL1449 3rd Edition Rated (400V all modes), UL1363 (Power Tap), cUL (Canada)
- Exceeds IEEE 587 category A & B surge suppression specifications
- $25,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 48" (1.22 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Response time | 0.000001 ms |
| On/off switch | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Output power description | 1800 W |
| Weight (imperial) | 1.04 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16.6 oz (470 g) |
| Cable length | 48" (1.22 m) |
| Width | 2.04" (51.8 mm) |
| Depth | 12.4" (315 mm) |
| Height | 1.33" (33.8 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL, IEEE 587 A&B |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 19 oz (540 g) |
| Package width | 1.75" (44.4 mm) |
| Package depth | 4.5" (114.3 mm) |
| Package height | 14" (355.6 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | Vietnam |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.7" (246.4 mm) |
| Master (outer) case length | 18.6" (472.4 mm) |
| Master (outer) case height | 14.5" (368.3 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332155662 |
| Master (outer) case gross weight | 24 lbs (10.9 kg) |