Tripp Lite TRAVELER100BT surge protector Black 2 AC outlet(s) 120 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TRAVELER100BT
- EAN: 0777786390419 0168141579851 01 ...1579851 0151903617557 0373321233366 0172302770223more
Offer details
Related Products
Description
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA5-15P/Output: 2 NEMA5-15R
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA5-15R wall receptacle)
FORMAT: Direct plug-in suppressor hangs off of standard wall socket
SUPPRESSION: AC: 140V RMS Clamping/1050 joules/330V UL1449 Let-through Rating Phone: Single Ethernet or telephone line surge suppression (RJ45 jacks, 2 wire, 1 line)
- 1050 joules AC surge suppression shields equipment from the strongest surges and line noise
- 2 AC outlets with room for 2 transformer plugs without blocking outlets covers computer and one peripheral
- Ethernet or phone line surge suppression protects network lines or dialup and DSL modems, plus fax machines, cordless phones and more (pair of RJ45 jacks, 2 wire, 1 line, includes 6 ft phone cable)
- Exceeds IEEE 587 category A & B surge suppression specifications
- Extra-small portable housing weighing less than 4 ounces neatly fits into laptop travel cases - retractable input plug prevents scratching of laptops and other devices
- Fail-safe thermal fusing protects against fire and other damage in the event of an extreme, extended overvoltage or surge condition
- Diagnostic LEDs confirm outlet grounding and surge suppression status
- UL1449 Rated (330V all modes), UL1363 (Power Tap), UL497A (Communications), Meets FCC part 68 rules, cUL (Canada)
- $50,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1050 J |
| AC outlets quantity | 2 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Surge protection features | Fax, Modem, Network |
| Response time | 0.000001 ms |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Output power description | 1800 W |
| Weight (imperial) | 0.3 lbs |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.59 oz (130 g) |
| Width | 2.5" (63.5 mm) |
| Depth | 1.75" (44.4 mm) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449/NOM/UL1363/UL497A/FCC Part 68/cUL/IEEE 587 A&B |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| Package width | 2" (50.8 mm) |
| Package depth | 4" (101.6 mm) |
| Package height | 4.9" (124.5 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 8.58" (217.9 mm) |
| Master (outer) case length | 11.5" (292.1 mm) |
| Master (outer) case height | 8.74" (222 mm) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332123333 |
| Master (outer) case gross weight | 8.71 lbs (3.95 kg) |