Tripp Lite TRAVELER3USB surge protector Black 3 AC outlet(s) 120 V 11.8" (0.3 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: TRAVELER3USB
- EAN: 0373321496266 0031112756349 07 ...2756349 0777786390334more
Offer details
Description
PLUG/OUTLETS: Input: NEMA 5-15P/Output: 3 NEMA 5-15R
ELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA 5-15R wall receptacle)
FORMAT: Corded mobile surge with 1 transformer access
SUPPRESSION: AC: 1050 joules
- 1050 joules of AC surge suppression shields equipment from the strongest surges and line noise
- 3 AC outlets with room for 1 transformer plug without blocking outlets
- 2 USB Charging Ports with 2.1 amps total is great for fast charging of cell phones, MP3 player, tablets, laptops and more.
- Portable housing with 18-in. concealable cord allow for ease of mobility and travel in briefcases
- "Protected" Diagnostic LED confirms outlet surge suppression status
- $25,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 1050 J |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 2 |
| Cable length | 11.8" (0.3 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Output power description | 1800 W |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.88 oz (280 g) |
| Cable length | 11.8" (0.3 m) |
| Width | 2.96" (75.2 mm) |
| Depth | 1.4" (35.6 mm) |
| Height | 5.7" (144.8 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, cUL |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 11.3 oz (320 g) |
| Package width | 2.5" (63.5 mm) |
| Package depth | 3.4" (86.4 mm) |
| Package height | 7.7" (195.6 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 13.8" (350.5 mm) |
| Master (outer) case length | 16.9" (429.3 mm) |
| Master (outer) case height | 8.1" (205.7 mm) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332149623 |
| Master (outer) case gross weight | 18.2 lbs (8.26 kg) |