Tripp Lite U042-030 USB cable USB 2.0 359.8" (9.14 m) USB A USB B Black, Translucent
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U042-030
- EAN: 0037332206947
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
The U042-030 works with all computers, devices and cables with USB-A or USB-B connectors, and provides up to 150mA of power to the connected USB-B device. An external power supply or powered USB 2.0 hub is required for power applications stronger than 150mA. You can hot-swap connected devices - for instance, unhook your printer and connect a scanner - without having to power down the computer.
Premium foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded connectors with corrosion-resistant gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 359.8" (9.14 m) |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black, Translucent |
| Certification | CE, FCC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 359.8" (9.14 m) |
| Package width | 9.05" (229.9 mm) |
| Package depth | 10.5" (266.7 mm) |
| Package height | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 11.3 oz (320 g) |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package width | 9.05" (229.9 mm) |
| Package depth | 10.5" (266.7 mm) |
| Package height | 0.5" (12.7 mm) |
| Package weight | 11.3 oz (320 g) |
| Package type | Polybag |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Magnetically shielded | Yes |
| Product colour | Black, Translucent |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
| Product colour | Black, Translucent |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332206944 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 3.59 lbs (1.63 kg) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13.7" (348 mm) |
| Master (outer) case length | 15.7" (398.8 mm) |
| Master (outer) case height | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332206944 |