Tripp Lite U060-000-KPA-WH keystone module
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U060-000-KPA-WH
- EAN:
Offer details
Description
The keystone design snaps easily into the cutout of a wall plate or panel. The angled connector makes the coupler easier to install in tight spaces. An optional panel mount adapter is included for securing the coupler to a motherboard, podium or kiosk. Compatible with all USB-A cables, the female/female USB coupler features molded nickel-plated connectors with gold-plated contacts for maximum conductivity and minimum data loss. The heavy-duty white plastic housing is designed for durability and long life.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Construction type | Angled |
| Product colour | White |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 0.353 oz (10 g) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 14" (355.6 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 17" (431.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 6 oz (170 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332209907 |
| Country of origin | China |