Tripp Lite U280-004-OTG mobile device charger Universal White AC Indoor
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U280-004-OTG
- EAN: 0037332182937 0373321829378
Offer details
Description
- Features four ports for charging tablets, phones, or other mobile devices in a single location
- Includes two 5V, 2A ports and two 5V, 1A ports
- Doubles as a USB OTG Hub when not being used for charging; connect up to four USB devices (flash drive, mouse, keyboard, etc.) to your OTG compatible tablet or phone
- USB Battery Charging (BC) specification 1.2 compliant. Supports iPad; iPhone; Samsung Galaxy (Tab, Phone, and Note); Microsoft Surface; and more
- Sleek, compact design keeps charging area neat and clutter free
- Features Over-Temperature and Over-Current detection and protection
- Internal power supply eliminates the need to fumble around with bulky power adapters
- Input: 100-240V, 50/60Hz, 1.0A / Output: 5V 6A
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Certification | UL 60950-1: 2007, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1:07, IEC 60950-1, EN55022, EN55024, FCC B, RoHS |
| Operating principle | Contact |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 4.1" (104.1 mm) |
| Depth | 3.9" (99.1 mm) |
| Height | 1.2" (30.5 mm) |
| Weight | 7.2 oz (204.1 g) |
| Certificates | |
| Certification | UL 60950-1: 2007, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1:07, IEC 60950-1, EN55022, EN55024, FCC B, RoHS |
| Other features | |
| Type | Desktop charging station organizer |