Tripp Lite U344-001-DP USB graphics adapter 2560 x 1600 pixels Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U344-001-DP
- EAN: 0037332180346 5054629730836 03 ...9730836 0373321803460more
Offer details
Description
Taking advantage of the SuperSpeed USB 3.0 interface ( 5Gbps), the external video graphics card adapter delivers smooth, high-definition content to your DisplayPort-capable display, and can be used to clone the image on multiple displays, or extended across them. Windows and Intel Mac compatible.
● Adds an additional monitor, LCD or projector through a single USB 3.0 port
● USB 3.0 is 10 times faster than USB 2.0, with transfer rates up to 5 Gbps
● Backward compatible with USB 2.0
● Simultaneously connect up to 6 display adapters
● Automatically resumes from hibernation and suspend modes
● Features 512MB DDR2 SDRAM of memory
● Supports video resolutions up to 2560 x 1600 @ 60Hz
● Video streaming is supported up to 1080p
● Set additional monitors to extend the primary display, duplicate the primary display, or set an additional monitor as the primary display
● Compatible with Windows 7 and later. Supports both 32- and 64-bit.
● Supports Surface tablets running non-RT Windows 8, 8.1 and 10.
● Compatible with Intel Mac OS X 10.8.5 and later, Mac 10.11. Supports both 32- and 64-bit.
● Mac OS X versions 10.8.5 and earlier do not support audio over USB 3.0. Mac OS X versions 10.7.x and earlier do not support USB 3.0.
● Uses DisplayLink DL3500 chipset
● Add an additional DisplayPort monitor through a single USB 3.0 port
● Windows and Intel Mac compatible
● Up to six adapters can be added to one computer
● Features 512MB DDR2 SDRAM of memory
● Supports video resolutions up to 2560 x 1600 @ 60Hz
● Compatible with Ubuntu 14.04.2
System Requirements
● Compatible with Windows 7 and later. Supports both 32- and 64-bit.
● Supports Surface tablets running non-RT Windows 8, 8.1 and 10.
● Compatible with Intel Mac OS X 10.8.5 and later, Mac 10.11. Supports both 32- and 64-bit.
● Mac OS X versions 10.8.5 and earlier do not support audio over USB 3.0. Mac OS X versions 10.7.x and earlier do not support USB 3.0.
● Reference the owner's manual for system requirements when using multiple adapters or when using the add-on monitor for DVD playback.
Package Includes
● U344-001-DP USB 3.0 SuperSpeed to DisplayPort Dual-Monitor Cable
● Driver CD
● USB 3.0 Cable
● Owners Manual
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3.19" (81 mm) |
| Depth | 1" (25.4 mm) |
| Height | 0.394" (10 mm) |
| Weight | 11.2 oz (317 g) |
| Package width | 5" (127 mm) |
| Package depth | 6" (152.4 mm) |
| Package height | 1" (25.4 mm) |
| Package weight | 6.35 oz (180 g) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Packaging data | |
| Package width | 5" (127 mm) |
| Package depth | 6" (152.4 mm) |
| Package height | 1" (25.4 mm) |
| Package weight | 6.35 oz (180 g) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 6.8" (172.7 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 8.51 lbs (3.86 kg) |
| Master (outer) case length | 12.8" (325.1 mm) |
| Master (outer) case height | 11.4" (289.6 mm) |