Tripp Lite U360-004-AL interface hub USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A 5000 Mbit/s Silver
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U360-004-AL
- EAN: 0037332190512
Offer details
Description
This portable hub supports USB 3.0 data transfer rates up to 5 Gbps—ten times faster than USB 2.0—and is backward compatible with USB 2.0 and USB 1.1 devices. All four ports support USB Battery Charging (BC) specification v1.2. The compact aluminum case fits easily into your pocket, backpack, briefcase or laptop bag to power USB-enabled devices wherever you are.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Silver |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Aluminum |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB powered | Yes |
| Output current | 1.5 A |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 4.9" (124.5 mm) |
| Package depth | 3.9" (99.1 mm) |
| Package height | 1.2" (30.5 mm) |
| Package weight | 3.53 oz (100 g) |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 13" (330.2 mm) |
| Master (outer) case length | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case height | 5.8" (147.3 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 3.31 lbs (1.5 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190519 |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 4.9" (124.5 mm) |
| Package depth | 3.9" (99.1 mm) |
| Package height | 1.2" (30.5 mm) |
| Package weight | 3.53 oz (100 g) |