Tripp Lite UL24CB-15 surge protector Black, Gray 6 AC outlet(s) 120 V 180" (4.57 m)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: UL24CB-15
- EAN: 0373321155460
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Nominal current output | 15 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 180" (4.57 m) |
| Cordless | No |
| Features | |
| Country of origin | China |
| On/off switch | Yes |
| Material | Metal |
| Product colour | Black, Gray |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.4 lbs (1.09 kg) |
| Cable length | 180" (4.57 m) |
| Width | 13.7" (349.2 mm) |
| Depth | 2.5" (63.5 mm) |
| Height | 1.5" (38.1 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL, cUL |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.2 lbs (1.45 kg) |
| Package width | 2.25" (57.2 mm) |
| Package depth | 6" (152.4 mm) |
| Package height | 14.1" (358.1 mm) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Input connections | NEMA 5-15P |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 11.7" (297.2 mm) |
| Master (outer) case length | 12.2" (309.9 mm) |
| Master (outer) case height | 15" (381 mm) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332115543 |
| Master (outer) case gross weight | 31.5 lbs (14.3 kg) |