Tripp Lite UL620-15 power extension 177.2" (4.5 m) 6 AC outlet(s) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: UL620-15
- EAN: 0373321037032 0042215486361
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| Cable length | 177.2" (4.5 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Certification | UL1363 cUL |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Power | |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.7" (349.2 mm) |
| Depth | 2.5" (63.5 mm) |
| Height | 1.5" (38.1 mm) |
| Weight | 2.4 lbs (1.09 kg) |
| Technical details | |
| Electrical output connections | 6 x Nema 5-15/20R |
| Electrical input connection | Nema 5-20P |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332103700 |
| Colour | |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 2.5 x 12.5 x 1.5" (63.5 x 317.5 x 38 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.81 lbs (1.73 kg) |
| Package width | 15" (381 mm) |
| Package height | 2.25" (57.2 mm) |
| Package depth | 6" (152.4 mm) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12" (305.1 mm) |
| Master (outer) case length | 12.6" (320 mm) |
| Master (outer) case height | 15.4" (391.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 40.3 lbs (18.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332103700 |