Tripp Lite UR024-010-WH USB cable USB 2.0 120.1" (3.05 m) USB A White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: UR024-010-WH
- EAN: 0037332182081 0373321820818
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | White |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 4.94 oz (140 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 120.1" (3.05 m) |
| Weight | 4.94 oz (140 g) |
| Height | 0.252" (6.4 mm) |
| Depth | 5.7" (144.8 mm) |
| Package width | 5.4" (137.2 mm) |
| Package depth | 5.7" (144.8 mm) |
| Package height | 0.252" (6.4 mm) |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.4" (137.2 mm) |
| Package depth | 5.7" (144.8 mm) |
| Package height | 0.252" (6.4 mm) |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | White |
| Height | 0.252" (6.4 mm) |
| Depth | 5.7" (144.8 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332182088 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 2.49 lbs (1.13 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 6.1" (154.9 mm) |
| Master (outer) case length | 6.7" (170.2 mm) |
| Master (outer) case height | 4" (101.6 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332182088 |