HP Elite Mini 800 G9 Intel® Core™ i3 i3-14100T 16 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
- Brand: HP
- Category:
- SKU: A1VF1UA#ABA
- EAN: 0198122862665
Offer details
Reasons To Buy
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[6]
Help protect our shared future
At least 45 percent of all plastic used in this PC is post-consumer recycled plastic.[7]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly and traditional antivirus can’t always recognize new attacks. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which uses deep learning AI to provide exceptional protection against advanced malware.
Small size. Big impact
Get breakthrough performance with the latest Intel® processor[2] and DDR5 memory.
Powerful Intel® processor
Help speed up demanding business applications with the latest generation Intel® Core™ processors.[2]
Speed up the basics of IT management
The HP Manageability Integration Kit helps speed up image creation and management of hardware, BIOS, and security through Microsoft System Center Configuration Manager.[4]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[3]
Protect critical security processes
Keep your critical applications and processes running even if malware tries to shut them down with the self-healing protection of HP Sure Run.[3]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.[1]
Office and home deployment
Take the HP Elite Mini 800 home with you so you can stay productive in the hybrid work world.
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i3 (14th gen) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i3-14100T |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 0 |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Processor base power | 35 W |
| Maximum turbo power | 69 W |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 730 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122862665 |
| Design | |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Performance | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; Absolute Persistence module; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; HP Client Security Manager Gen7; HP Tamper Lock; HP Sure Start Gen7; HP Sure Run Gen5; HP Sure Recover Gen5; Trusted Platform Module TPM 2.0 Embedded Security Chip shipped with Windows 11 (Common Criteria EAL4+ certified)(FIPS 140-2 Level 2 certified) |
| HP Management tools | HP Client Catalog (download); HP Driver Packs (download); HP Image Assistant (download); HP Client Management Script Library (download); HP Connect for Microsoft Endpoint Manager; HP Manageability Integration Kit (download); HP Patch Assistant (download) |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122862665 |
| Power | |
| Power supply | 90 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package depth | 5.2" (132 mm) |
| Package height | 9.25" (235 mm) |
| Width | 6.97" (177 mm) |
| Depth | 6.89" (175 mm) |
| Height | 1.34" (34 mm) |
| Package weight | 6.5 lbs (2.95 kg) |
| Weight | 3.13 lbs (1.42 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 19.6" (498 mm) |
| Package depth | 5.2" (132 mm) |
| Package height | 9.25" (235 mm) |
| Package weight | 6.5 lbs (2.95 kg) |
| Packaging content | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Mouse included | Yes |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Keyboard | |
| Keyboard type | USB |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 46 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 107 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 0.8 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Keyboard type | USB |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/3) limited warranty includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |