Jabra Speak 410 speakerphone Universal USB 2.0 Black
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 7410-209
- EAN: 0706487011989 5052584592230 57 ...4592230 5706991013153 0650415478729 5054533334816 7426800110122 5053959236513 5054484334811 9154400071946 5711045288265 4052305285480 5052415385109 0737069181707more
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Crystal clear sound for efficient meetings
Ensure everyone is heard with omni-directional microphone
Set up your meeting in seconds
User-friendly and compatible with all leading UC platforms
Hold meetings wherever you go
Compact portable design with simple plug-and-play connectivity
Description
Engineered to simply deliver great sound, the Speak 410 is for those looking for an easy-to-use personal conference call speakerphone in a compact and portable design. Connects via USB and offers crystal-clear sound for up to four in-room attendees. With an omni-directional microphone, everyone experiences clear sound.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black |
| Auto | No |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 2.0 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth profiles | HFP |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.36 oz (180.3 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.51" (140 mm) |
| Package height | 5.12" (130 mm) |
| Package depth | 1.97" (50 mm) |
| Package weight | 9.52 oz (270 g) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 23.4" (595 mm) |
| Master (outer) case length | 15.7" (399 mm) |
| Master (outer) case height | 6.57" (167 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 20.5 lbs (9.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 32 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85182900 |