Tripp Lite BP48V60RT-3U UPS battery 48 V
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: BP48V60RT-3U
- EAN: 0037332097309 0373320973096 08 ...0973096 0853585446813more
Offer details
Related Products
Description
Compatible with SM2200RMDVTAA, SM2200RMXL2UP, SM2200RMXL2UTAA, SM3000RM2UNTAA, SM3000RM2UTAA, SM3000RMXL2UTAA, SM3000RMXLNTAA, SM5000RT3UTAA, SMART1500CRMXL, SMART2200RMXL2U, SMART2200RMXLN, SMART2200VSXL, SMART2500XLHG, SMART2600RM2U, SMART3000RM2U, SMART3000RM2UN, SMART3000RMXL2U, SMART3000RMXLN, SMART3000VS, SMART5000RT-3U, SMART5000XFMRXL, SMARTINT3000VS, SMX2200XLRT2U, SMX3000XLRT2U, SMX3000XLRT2UA, SMX5000XLRT3U, SU1500RTXL2UA, SU1500RTXL2UN, SU1500XL, SU2200RTXL2UA, SU2200RTXL2UN, SU2200XLA, SUINT2000XLCD, and other UPS systems that specify the use of this battery pack.
Offers extended-run UPS operation when used in conjunction with compatible 48V DC UPS systems
Includes heavy-gauge cabling with high-current DC connectors for simple installation
Daisychain connector enables the connection of additional compatible 48V external battery packs to the host UPS
Included mounting brackets support rack-mount installation in 4-post racks using only 3 rack spaces (3U)
2POSTRMKITHD option supports balanced two-point center-mounting in 2-post equipment racks
2-9USTAND option enables upright tower placement
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery voltage | 48 V |
| Battery life | 6 year(s) |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Tripp Lite SM2200RMDVTAA, SMART1500CRMXL, SMART2200CRMXL, SMART2200RMXL2U, SMART2200RMXL2UP, SMART2200RMXLN, SMART2200VSXL, SMART2600RM2U, SMART3000CRMXL, SMART3000RM2U, SMART3000RM2UN, SMART3000RMXL2U, SMART3000RMXLN, SMART3000VS, SMART5000RT3U, SMART5000XFMRXL, SMARTINT3000VS, SMX2200XLRT2U, SMX3000XLRT2U, SMX3000XLRT2UA, SMX5000XLRT3U, SU1500RTXL2UA, SU1500RTXLCD2U, SU1500XL, SU1500XLCD, SU2200RTXL2UA, SU2200RTXLCD2U, SU2200XLA, SU2200XLCD, SUINT1500RTXL2UA, SUINT2200RTXL2UA |
| Country of origin | Taiwan |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 163.1 lbs (74 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Height | 5.25" (133.4 mm) |
| Depth | 25" (635 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23" (584.2 mm) |
| Package height | 11.5" (292.1 mm) |
| Package depth | 33" (838.2 mm) |
| Package weight | 190 lbs (86.2 kg) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 23" (584.2 mm) |
| Master (outer) case length | 33" (838.2 mm) |
| Master (outer) case height | 11.5" (292.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 190 lbs (86.2 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |