Tripp Lite CSD1006AC charging station organizer Desktop mounted Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: CSD1006AC
- EAN:
Offer details
Trade Prices
Description
Devices fit into slots 1.25 inches wide. Their AC adapters plug into the 10 widely spaced NEMA 5-15R outlets as needed for proficient charging. The devices are protected by 2,880 joules of surge suppression and EMI/RFI noise filtering that protect against potentially harmful bursts in voltage. Diagnostic LEDs let you know that the charging station is grounded and the connected devices protected. An auto-shutoff feature cuts off power to the outlets in case of a power spike.
The CSD1006AC locks with the included keys to help prevent theft, damage or tampering. A cable with combination lock is also included to secure the charging station to a desk, table, cart or other flat surface. The six-foot AC input cord with NEMA 5-15P plug helps you place the charging station in a convenient location. Storage shelf dividers are easily removed to accommodate thicker devices. Cabling is secured beneath the shelf tray to alleviate clutter.
The CSD1006AC comes with a 1-year lifetime warranty. The included Surge Suppressor comes with a lifetime limited warranty and $100,000 of Ultimate Lifetime Insurance for any connected components damaged by a power surge (U.S., Canada and Puerto Rico only).
Convenient AC Charging
- 10 NEMA 5-15R outlets for charging tablets, laptops and e-readers up to 10.5 in.
- Devices fit into slots 1.25 in. wide
- 6 ft. AC input cord with right-angle NEMA 5-15P plug reaches convenient outlets
- Recommended wherever multiple mobile devices are used—schools, offices, warehouses, etc.
Comprehensive Protection
- 2,880 joules of surge suppression
- EMI/RFI noise filtering
- Diagnostic LEDs indicate grounded connection and protected outlets
- Automatically shuts down outlets in case of power surge
Complete Security
- Locks with included keys to help prevent device theft, damage or tampering
- Included combination cable lock secures the unit to a desk or cart
Clutter-Reducing Organization
- AC outlets, power adapters and cords store out of sight
- Staggered outlets fit power adapters without blocking adjacent outlets
- Storage shelf dividers can be removed to accommodate thicker devices
Included Surge Suppressor Protected by Lifetime Limited Warranty and Insurance
- $100,000 of Ultimate Lifetime Insurance for any connected equipment damaged by a power surge (U.S., Canada and Puerto Rico only)
Package Includes
- CSD1006AC 10-Device Desktop AC Charging Station
- Enclosure unit with locking lid
- Combination cable lock
- (2) Keys
- Owner’s manual
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Desktop mounted |
| Number of devices supported | 10 |
| Product colour | Black |
| Number of drawers | 10 drawer(s) |
| Locking | Yes |
| Country of origin | China |
| Operating principle | Contact |
| Placement | Table |
| Power | |
| Input voltage | 120 V |
| Input current | 15 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 16.5" (420.1 mm) |
| Depth | 13.5" (343.9 mm) |
| Height | 8.94" (227.1 mm) |
| Weight | 11 lbs (4.99 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 16.4" (416.6 mm) |
| Package weight | 13.6 lbs (6.19 kg) |
| Package height | 10.5" (266.7 mm) |
| Package depth | 17.7" (449.6 mm) |
| Technical details | |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 17.1" (434.3 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 28 lbs (12.7 kg) |
| Master (outer) case length | 18.8" (477.5 mm) |
| Master (outer) case height | 22.6" (574 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332193466 |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 17.1" (434.3 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 28 lbs (12.7 kg) |
| Master (outer) case length | 18.8" (477.5 mm) |
| Master (outer) case height | 22.6" (574 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |