Tripp Lite CSC16ACW portable device management cart/cabinet Portable device management cabinet White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: CSC16ACW
- EAN:
Offer details
Description
16 AC outlets provide convenient charging for Chromebooks and laptops with a screen size up to 15 inches. Their AC adapters plug into the cabinet’s 16 NEMA 5-15R outlets as needed, up to 1,440 total watts. The CSC16ACW also charges tablets and other USB devices through their power adapters. A built-in circuit breaker protects against overloads. The 10-foot AC input cord with NEMA 5-15P plug reaches distant outlets to help you place the cart in a convenient location.
The cabinet promotes comprehensive device protection with steel construction and a white powder-coated finish for long-term durability. It locks with the included keys to help prevent device theft, damage or tampering, and flow-through ventilation helps prevent overheating.
The cabinet also encourages clutter-reducing organization of devices and cabling. AC outlets, power adapters and cords store out of sight. A toolless trim panel permits quick service access.
The cabinet is easy to configure. The cabinet It ships fully assembled. and supports mounting to a wall, desk, table, counter or floor. The front doors open 180 degrees for improved device and service access. Rear-panel slots support optional wall-mount installation, and removable dividers accommodate thicker devices. You can also convert it the cabinet to a mobile cart with Tripp Lite’s optional CSHANDLEKIT2 (sold separately), and roll it where needed.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Wall |
| Supported portable devices | Laptop |
| Device connectors supported | AC |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 15" |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Cord length | 120.1" (3.05 m) |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Cord length | 120.1" (3.05 m) |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Supported portable devices | Laptop |
| Device connectors supported | AC |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 15" |
| Locking | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 12 A |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30.3" (769.6 mm) |
| Depth | 20.2" (513.1 mm) |
| Height | 18.8" (477.5 mm) |
| Weight | 75.2 lbs (34.1 kg) |
| Package width | 23.6" (599.9 mm) |
| Package depth | 33.7" (855 mm) |
| Package height | 24.5" (623.1 mm) |
| Package weight | 102.5 lbs (46.5 kg) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 23.6" (599.9 mm) |
| Package depth | 33.7" (855 mm) |
| Package height | 24.5" (623.1 mm) |
| Package weight | 102.5 lbs (46.5 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 23.6" (599.9 mm) |
| Master (outer) case length | 33.7" (855 mm) |
| Master (outer) case height | 24.5" (623.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 102.5 lbs (46.5 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |