Tripp Lite CSC16USB portable device management cart/cabinet Portable device management cabinet Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: CSC16USB
- EAN:
Offer details
Trade Prices
Description
16 USB ports deliver the fastest charging supported by each device, up to 2.4A per port. A USB uplink port connects to a host computer for wired syncing, though the CSC16USB also supports wireless syncing and simultaneous syncing/charging (up to 1.5A per port during wired syncing).
The cabinet promotes comprehensive device protection with steel construction and a black powder-coated finish for long-term durability. It locks with the included keys to help prevent device theft, damage or tampering. Flow-through ventilation protects against overheating, the specially coated shelves shelf helps prevent scratches and scuffs, and rubber grommets shield cords from damage.
The cabinet also encourages clutter-reducing organization of devices and cabling. Charging cords store out of sight, and a toolless trim panel permits quick service access.
The cabinet is easy to configure. The cabinet ships fully assembled and supports mounting to a wall, desk, table, counter or floor. The front doors open 180 degrees for improved device and service access. Rear-panel slots support optional wall-mount installation, and removable dividers accommodate thicker devices. You can also convert it the cabinet to a mobile cart with Tripp Lite’s optional CSHANDLEKIT2 (sold separately), and roll it where needed.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Portable device management cabinet |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | USB |
| Number of devices supported | 16 |
| Slot width | 15" (38.2 cm) |
| Slot height | 10.6" (26.8 cm) |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Type | Portable device management cabinet |
| Slot width | 15" (38.2 cm) |
| Slot height | 10.6" (26.8 cm) |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Features | |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | USB |
| Number of devices supported | 16 |
| Locking | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 110-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 2.4 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30.3" (770.4 mm) |
| Depth | 20.2" (513.1 mm) |
| Height | 18.8" (477.5 mm) |
| Weight | 84.7 lbs (38.4 kg) |
| Package width | 23.6" (599.9 mm) |
| Package depth | 33.7" (855 mm) |
| Package height | 24.5" (623.1 mm) |
| Package weight | 112 lbs (50.8 kg) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 23.6" (599.9 mm) |
| Master (outer) case length | 33.7" (855 mm) |
| Master (outer) case height | 24.5" (623.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 112 lbs (50.8 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |