Tripp Lite P116-003-HD-U video cable adapter 39.4" (1 m) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P116-003-HD-U
- EAN: 0037332189400
Offer details
Trade Prices
Description
Connect the built-in VGA cable to your computer’s VGA port and the built-in USB cable to your computer’s USB port. Then, use an HDMI cable (such as the P568-Series) to connect the P116-003-HD-U to your HDMI display. The LED will indicate when the unit is properly connected and when it is transmitting video.
In addition to high-definition video resolutions up to 1080p, the unit supports 24-bit True Color (8 bits per channel) and video transfer rates of 6.75 Gbps (1.65 Gbps per channel). Small enough to carry in your pocket, backpack or laptop bag, the P116-003-HD-U works with all operating systems. When connected to a Windows computer, it also supports USB audio along with the HDMI video signal.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| Colour depth | 24 bit |
| Product colour | Black |
| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Technical details | |
| Country of origin | Vietnam |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 6.1" (154.9 mm) |
| Package depth | 3.54" (89.9 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 6.1" (154.9 mm) |
| Package depth | 3.54" (89.9 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Package weight | 3.88 oz (110 g) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 12.6" (320 mm) |
| Master (outer) case length | 6.69" (169.9 mm) |
| Master (outer) case height | 3.94" (100.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 2.87 lbs (1.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332189407 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |