Tripp Lite P137-GHV-V2-K2 video cable adapter 7.87" (0.2 m) Mini DisplayPort, Mini DisplayPort, USB 3.0 VGA, HDMI, RJ45 Black, White
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P137-GHV-V2-K2
- EAN: 0037332198136
Offer details
Description
For displaying videos, spreadsheets, documents and presentations on a larger screen, the Mini DisplayPort™ to VGA adapter allows connection to a VGA-enabled monitor at resolutions up to 1920 x 1200, including 1080p. Or use the Mini DisplayPort to HDMI adapter to connect to a 4K-enabled television, monitor or projector at UHD resolutions up to 3840 x 2160 (@ 24/30 Hz).
The USB 3.0 SuperSpeed to Gigabit Ethernet adapter allows your Surface to access a 10/100/1000 Mbps wired network without an internal Ethernet card. It achieves USB 3.0 data transfer speeds up to 5 Gbps without compromising signal quality. It complies with IEEE 802.3 (10Base-T) and 802.3u (100Base-TX) standards and supports IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet, as well as full- and half-duplex operations, suspend mode and remote wakeup via link-up, and magic packet.
Mini DisplayPort to VGA Adapter
Connects your Surface to a VGA display
Supports VGA video resolutions up to 1920 x 1200
Thunderbolt 1 & 2 compatible
Mini DisplayPort to HDMI Adapter
Connects your Surface to an HDMI display
Supports HDMI video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) @ 24/30 Hz
Thunderbolt 1 & 2 compatible
USB 3.0 SuperSpeed to Gigabit Ethernet Adapter
Connects your Surface to a wired Ethernet network
Ensures true 10/100/1000 Mbps network speeds
Reaches USB 3.0 data transfer speeds up to 5 Gbps
Complies with IEEE 802.3, 802.3u, 802.3ab and 802.3az standards
Supports full- and half-duplex, suspend mode and remote wakeup via link-up, and magic packet
Plug and Play Operation
No external power supply needed
Small enough to carry easily in laptop bag or backpack
Compatible with Microsoft Surface and Surface Pro
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black, White |
| Cable length | 7.87" (0.2 m) |
| Connector 1 | Mini DisplayPort, Mini DisplayPort, USB 3.0 |
| Connector 2 | VGA, HDMI, RJ45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | Vietnam |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Width | 1.8" (45.7 mm) |
| Height | 0.598" (15.2 mm) |
| Depth | 3.4" (86.4 mm) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.8" (45.7 mm) |
| Height | 0.598" (15.2 mm) |
| Depth | 3.4" (86.4 mm) |
| Weight | 1.76 oz (50 g) |
| Package width | 6.2" (157.5 mm) |
| Package depth | 8" (203.2 mm) |
| Package height | 0.98" (24.9 mm) |
| Package weight | 4.23 oz (120 g) |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 6.2" (157.5 mm) |
| Package depth | 8" (203.2 mm) |
| Package height | 0.98" (24.9 mm) |
| Package weight | 4.23 oz (120 g) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 10.6" (269.2 mm) |
| Master (outer) case length | 8.5" (215.9 mm) |
| Master (outer) case height | 6.89" (175 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 3 lbs (1.36 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332198133 |