Tripp Lite P568-050-EZ HDMI cable 600" (15.2 m) HDMI Type A (Standard) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P568-050-EZ
- EAN: 0806291834139 0151903594728 08 ...3594728 0803982839862 0373321422142 0037332142214more
Offer details
Related Products
Description
Two-piece design runs through conduit or other tight areas
Threaded circular DIN connector provides secure reattachment
Creates a pure digital connection between HDMI-enabled HDTV display devices and HDMI-enabled digital video sources
Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter
Gold-plated connectors provide optimal signal transfer
Premium double-shielded cable protects against outside noise (EMI/RFI)
Impedance-matched twisted-pair construction reduces cross-talk and interference
Bandwidth up to 10.2 Gbps - Full 1080p resolution
In most applications, a signal booster (B122-000-60) will need to be used with this cable to ensure a signal strong enough for your display
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 600" (15.2 m) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 5" (127 mm) |
| Package depth | 7" (177.8 mm) |
| Package height | 2.5" (63.5 mm) |
| Package weight | 29.6 oz (840 g) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 5" (127 mm) |
| Package depth | 7" (177.8 mm) |
| Package height | 2.5" (63.5 mm) |
| Package weight | 29.6 oz (840 g) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332142218 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 20.3 lbs (9.21 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 14.2" (360.7 mm) |
| Master (outer) case length | 14.2" (360.7 mm) |
| Master (outer) case height | 10" (254 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 20037332142218 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |