Tripp Lite SU3000RTXL3UN uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2400 W 9 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU3000RTXL3UN
- EAN: 0373321814664 0037332181466
Offer details
Related Products
Description
- Tripp Lite SU3000RTXL3UN 3000VA / 3kVA / 2400W on-line, double-conversion 3U rackmount UPS
- Selectable 110/120V output (120V factory preset)
- NEMA L5-30P input, 4 NEMA 5-15/20R, 4 5-15R & 1 L5-30R outlets
- Two switched 4-outlet load banks support remote reboot or programmable load shedding options
- Supports 2% output voltage regulation and zero transfer time in double conversion mode
- Economy mode option offers enhanced 98% efficiency operation, reduced power consumption and lower BTU emissions
- 14 minutes runtime at 50% load (1200W) and 5 minutes at 100% load (2400W) with internal batteries
- BP72V15-2U (limit 1), BP72V28RT-3U (multi-pack compatible) and BP72V18-2US (multi-pack compatible) external battery packs available (some configurations require Tripp Lite's External Battery Configuration Software)
- LED Display reports UPS operating mode, line power availability, battery mode operation, inverter status and output power availability
- Audible alarm with push-button momentary alarm-cancel
- 4 post installation hardware included, Optional 2POSTRMKITHD enables 2 post rack installation
- Single line TEL / Network surge suppression
- Electronic bypass maintains utility output during a variety of UPS fault conditions
- Battery independent restart ensures automatic UPS power-up without user interaction after lengthy power outages, even when batteries are expired and require replacement
- Built-in USB, RS-232, contact-closure and PRE-INSTALLED SNMPWEBCARD network interface
- HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- Included PowerAlert UPS monitoring software
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 2400 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 510 J |
| Maximum current | 40 A |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, NEMA L5-30R |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Output power | 2400 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 510 J |
| Maximum current | 40 A |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 1 |
| Typical backup time at half load | 14 min |
| Typical backup time at full load | 5 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 3U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Certification | Tested to UL1778 (USA); Tested to CSA (Canada); Tested to NOM (Mexico); Meets FCC Part 15 Category A (EMI) |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Built-in fan | Yes |
| Housing material | Steel |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | Tested to UL1778 (USA); Tested to CSA (Canada); Tested to NOM (Mexico); Meets FCC Part 15 Category A (EMI) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cooling | |
| Cooling type | Active |
| Built-in fan | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 23" (584.2 mm) |
| Package depth | 32.5" (825.5 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Weight | 74.1 lbs (33.6 kg) |
| Width | 17.7" (450.8 mm) |
| Package weight | 110 lbs (49.9 kg) |
| Height | 5.25" (133.4 mm) |
| Depth | 26" (660.4 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 23" (584.2 mm) |
| Package depth | 32.5" (825.5 mm) |
| Package height | 12" (304.8 mm) |
| Package weight | 110 lbs (49.9 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |