Tripp Lite SU40KMBPK electrical box
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU40KMBPK
- EAN: 0373321462742 0037332146274
Offer details
Description
Compatible with Tripp Lite SU40K
- Wallmount manual bypass panel isolates UPS from connected loads for maintenance with no loss of network availability
- Includes Kirk-Key interlock system enhances system reliability
- 3 built-in circuit breakers, heavy duty buswork
- Compatible with select Tripp Lite 3 phase UPS systems
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 30.1" (765 mm) |
| Weight | 220 lbs (99.8 kg) |
| Height | 42.4" (1075.9 mm) |
| Depth | 11.7" (298.4 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 13" (330.2 mm) |
| Package depth | 43" (1092.2 mm) |
| Package height | 30" (762 mm) |
| Package weight | 225.1 lbs (102.1 kg) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13" (330.2 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 225.1 lbs (102.1 kg) |
| Master (outer) case length | 43" (1092.2 mm) |
| Master (outer) case height | 30" (762 mm) |
| Country of origin | United States |