Tripp Lite SUPDMB710IEC power distribution unit (PDU) 6 AC outlet(s) Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SUPDMB710IEC
- EAN: 0373321435944 0037332143594
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778, CSA, CE |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C19 coupler |
| Input connection type | Hardwire |
| Features | |
| Certification | UL1778, CSA, CE |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| Nominal output voltage | 200-240 V |
| Maximum current | 20 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | UL1778, CSA, CE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.89 lbs (3.58 kg) |
| Weight (imperial) | 7.9 lbs |
| Width | 7.52" (191 mm) |
| Depth | 6.5" (165 mm) |
| Height | 10.2" (260 mm) |
| Package width | 9.4" (238.8 mm) |
| Package depth | 9.6" (243.8 mm) |
| Package height | 13.4" (340.4 mm) |
| Package weight | 9.9 lbs (4.49 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 9.4" (238.8 mm) |
| Package depth | 9.6" (243.8 mm) |
| Package height | 13.4" (340.4 mm) |
| Package weight | 9.9 lbs (4.49 kg) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.4" (238.8 mm) |
| Master (outer) case length | 9.6" (243.8 mm) |
| Master (outer) case height | 13.4" (340.4 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 9.9 lbs (4.49 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |