Tripp Lite SU6000XFMR2U voltage regulator 13 AC outlet(s) 208-240 V Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU6000XFMR2U
- EAN: 0373321516124 0086000206819
Offer details
Description
- Step-down/isolation transformer converts high voltage 208 or 240V input from generator, utility or UPS to low voltage 120V output
- 6kVA / 6,000 watt power handling capacity
- 12 built-in NEMA 5-15/20R output receptacles accept common 5-15P and 5-20P equipment plugs; built-in L6-30R outlet supports one high voltage L6-30P plug
- Included mounting accessories support 2U installation in 4 post rack enclosures with a max depth requirement of only 27.25 inches
- Optional 2POSTRMKITHD enables 2 post relay-rack installation
- Optional 2-9USTAND accessory enables upright tower installation
Specifications
| Inputs | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 208-240 V |
| Outputs | |
| Output voltage | 120-240 V |
| Output power capacity | 6 kVA |
| Output power | 6000 W |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 13 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15P, NEMA 5–15R, NEMA L6-30R |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 2U |
| Package width | 22" (558.8 mm) |
| Package height | 8.8" (223.5 mm) |
| Package depth | 27" (685.8 mm) |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Depth | 21.8" (552.7 mm) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Weight | 72.5 lbs (32.9 kg) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 82.9 lbs (37.6 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 22" (558.8 mm) |
| Master (outer) case length | 27" (685.8 mm) |
| Master (outer) case height | 8.8" (223.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 82.9 lbs (37.6 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |