Tripp Lite SU60KX uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 60 kVA 48000 W
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU60KX
- EAN: 0037332141415 0373321414154
Offer details
Related Products
Description
● N+1 configuration: If maintenance is required, three self-contained, redundant 20kVA power modules can be hot-swapped with the load remaining powered
● 1+1 configuration: Two SU60KX can be connected in parallel to provide either fail-safe redundancy or increased capacity
● High input power factor, advanced IGBT inverter technology and Digital Signal Processor (DSP) technology produce low input total harmonic distortion (THDi)
● Low THDi (less than 3%) reduces installation costs by allowing 1:1 generator sizing
● Extremely efficient operation (up to 97%) saves money by reducing electricity consumption
● True on-line, double-conversion UPS with IGBT technology provides pure sine wave AC output at all times
● Maintains continuous operation with zero transfer time through blackouts, voltage fluctuations and surges
● Removes harmonic distortion, electrical impulses, frequency variations and other hard-to-solve power problems
● 60,000VA/48,000W power capacity with 3-phase, hardwire input/output connections
● Wide input voltage correction range: 173-300V/276-477V AC
● Precision +/-1% output voltage regulation
● Battery modules (Models BP480V26B and BP480V40C) are housed in a separate, stand-alone hardwired external battery compartment (required for UPS operation/backup battery support; order separately)
● Battery runtime can be extended with additional stand-alone hardwired external battery modules (Models BP480V26B and BP480V40C; order separately)
● Front panel combination LCD/LED display includes a real-time event log screen with up to 500 events listed
● Dynamic battery management screen optimizes battery function to lengthen service life and allow cold restart of the UPS
● Serial port enables data-saving unattended shutdown when used with Tripp Lite's PowerAlert software, available via FREE download from www.tripplite.com/poweralert
● Compatible with Tripp Lite UPS management card options TLNETCARD, WEBCARDLX, SNMPWEBCARD, MODBUSCARD and RELAYIOCARD
● Emergency Power Off button turns UPS output OFF and disables Bypass output
● Built-in Emergency Power Off (EPO) dry-contact interface supports remote emergency shutdown in large facilities
● 60,000 VA (60kVA) 3-phase tower UPS
● N+1 redundant modular architecture helps assure 100% availability
● 1+1 parallel capability allows for system redundancy or increased capacity
● Low THDi reduces installation costs by permitting 1:1 generator sizing
● 3-phase hardwire (220/380V, 230/400V or 240/415V AC, 3-phase, 4-wire + ground, wye) input/output
● IGBT technology and zero transfer time, on-line, double-conversion operation
● Runtime is expandable via external battery cabinet options
Package Includes
● SU60KX UPS System
● DB9 cable
● Instruction manual
● Warranty information
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 48000 W |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Input operation voltage (max) | 415 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Surge energy rating | 5950 J |
| Maximum current | 79 A |
| Efficiency | 97% |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.8 |
| Input current Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 60 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Number of phases | 3 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 48000 W |
| Input operation voltage (min) | 220 V |
| Input operation voltage (max) | 415 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Surge energy rating | 5950 J |
| Maximum current | 79 A |
| Efficiency | 97% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Power factor | 0.8 |
| Input current Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 60 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Number of phases | 3 |
| Compatibility | BP480V26B, BP480V40C, BP480V55, BP480V78, BP480V103, BP480V140 |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | Terminal |
| Power plug | Terminal |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Serial ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Battery | |
| Battery voltage | 240 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| Compatibility | BP480V26B, BP480V40C, BP480V55, BP480V78, BP480V103, BP480V140 |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Display type | LED |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 28.5" (724 mm) |
| Package depth | 42.5" (1080 mm) |
| Package height | 55" (1397 mm) |
| Weight | 463.4 lbs (210.2 kg) |
| Width | 20.5" (521 mm) |
| Package weight | 613.5 lbs (278.3 kg) |
| Height | 46" (1168 mm) |
| Depth | 33.7" (856 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 28.5" (724 mm) |
| Package depth | 42.5" (1080 mm) |
| Package height | 55" (1397 mm) |
| Bundled software | PowerAlert |
| Package weight | 613.5 lbs (278.3 kg) |
| Other features | |
| Number of phases | 3 |
| Relative humidity | 0 - 95% |
| Management platform | SNMP |
| Packaging content | |
| Bundled software | PowerAlert |