Tripp Lite U026-20M USB cable USB 2.0 787.4" (20 m) USB A Gray
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U026-20M
- EAN: 0037332167668 0163120470563 07 ...0470563 0731215354694 0373321676682 0780746428923 5057103005086more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 787.4" (20 m) |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Gray |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 787.4" (20 m) |
| Package width | 10.6" (269.2 mm) |
| Package depth | 0.0984" (2.5 mm) |
| Package height | 9.1" (231.1 mm) |
| Package weight | 24 oz (680 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 10.6" (269.2 mm) |
| Package depth | 0.0984" (2.5 mm) |
| Package height | 9.1" (231.1 mm) |
| Package weight | 24 oz (680 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Gray |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Gray |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332167665 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 6.59 lbs (2.99 kg) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 15.7" (398.8 mm) |
| Master (outer) case length | 0.0984" (2.5 mm) |
| Master (outer) case height | 13.8" (350.5 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332167665 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |