Tripp Lite U342-HGU3 mobile device dock station Tablet Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U342-HGU3
- EAN: 0037332198501
Offer details
Related Products
Description
- Supports HDMI video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) @ 24/25/30Hz
- Supports data transfer rates up to 5 Gbps
- Ensures true 10/100/1000 Mbps Ethernet network speeds
- Fits perfectly on Surface kickstand
- Plug and play with no software or drivers needed
- Supports HDMI video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) @ 24/25/30Hz
- Supports data transfer rates up to 5 Gbps
- Ensures true 10/100/1000 Mbps Ethernet network speeds
- Fits perfectly on Surface kickstand
- Plug and play with no software or drivers needed
Compatible with All Surface Models and Versions
- Plug and play with no software or drivers needed
- Fits perfectly on Surface kickstand
- Recommended for accessing a Gigabit Ethernet LAN, transferring data, watching videos or connecting a printer or scanner
Add Up to 3 USB-A Devices to Your Surface
- Supports USB 3.0 data transfer rates up to 5 Gbps
- Backward compatible with previous USB generations
Join a Wired Gigabit Ethernet Network
- Ensures true 10/100/1000 Mbps Ethernet network speeds
- Complies with IEEE 802.3, 802.3u, 802.3ab and 802.3az standards
- Supports full- and half-duplex, Wake-on-LAN, jumbo frames, VLAN tagging and auto-MDIX
- Supports IPv4/IPv6 COE to reduce CPU loading
Watch 4K Content on a Larger Screen
- Supports HDMI video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) @ 24/25/30Hz
- Mini DisplayPort cable included
- HDMI cable sold separately
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Basic device type | Tablet |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Surface, Surface Pro |
| Product colour | Black |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Audio output | No |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | No |
| Power | |
| Power source type | AC |
| DC output voltage | +5V |
| DC output current | 2 A |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 4.3" (109.2 mm) |
| Package depth | 10.9" (276.9 mm) |
| Package height | 1.7" (43.2 mm) |
| Package weight | 12.7 oz (360 g) |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, Mini DisplayPort |
| User guide | Yes |
| Technical details | |
| Maximum current | 0.4 A |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332198508 |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 18.9" (480.1 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 9.92 lbs (4.5 kg) |
| Master (outer) case length | 11.8" (300 mm) |
| Master (outer) case height | 5.31" (134.9 mm) |