Tripp Lite U360-007 interface hub 5000 Mbit/s Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U360-007
- EAN: 0037332178480 0373321784806
Offer details
Trade Prices
Description
- USB 3.0 ports support 5Gbps transfer speeds when plugged into a USB 3.0 computer and peripheral
- USB charging port provides 5V, 2A for tablet ( iPad ) full battery charging
- USB 3.0 ports support up to 900mA per port
- The included external power supply provides 4A of power, to be shared between the hub ports (up to 2A for iPad charging port )
- Plug-and-Play
- No software or drivers required
- Windows (compatible with Windows 8) and Mac compatible
- Overcurrent protection
- LED power indicator light
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 8 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| DC-in jack | Yes |
| Ports quantity | 8 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Power | |
| Input current | 2 A |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 4 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.53 oz (100 g) |
| Width | 5.51" (140 mm) |
| Depth | 2.87" (73 mm) |
| Height | 0.866" (22 mm) |
| Package width | 7.09" (180.1 mm) |
| Package depth | 3.74" (95 mm) |
| Package height | 3.35" (85.1 mm) |
| Package weight | 14.1 oz (400 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.09" (180.1 mm) |
| Package depth | 3.74" (95 mm) |
| Package height | 3.35" (85.1 mm) |
| Package weight | 14.1 oz (400 g) |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Design | |
| Country of origin | China |
| LED indicators | Power |
| Product colour | Black |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 17.5" (445 mm) |
| Master (outer) case length | 8.27" (210.1 mm) |
| Master (outer) case height | 7.87" (199.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 11 lbs (5 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332178487 |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |