Tripp Lite U428-003-G2 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 72" (1.83 m) USB C USB A Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U428-003-G2
- EAN: 0037332197498
Offer details
Trade Prices
Description
Recommended for smartphones, tablets, laptops, computers, hard drives, chargers and other compatible devices
Data transfer speeds up to 10 Gbps
Capable of charging a connected device with up to 60W (5~20V/3A)
Backward compatible with previous USB generations
USB-C Male Connector
Fumble-free reversible plug ensures fast, easy connection every time
Premium Construction for Superior Signal Transfer
Foil and braid shielding for error-free signal quality and EMI/RFI protection
Molded nickel-plated connectors and gold-plated contacts
Integral strain relief for long life
Rugged PVC jacket
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Country of origin | Vietnam |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 1.76 oz (50 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 1.76 oz (50 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197495 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Master (outer) case gross weight | 13.4 oz (380 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 13.8" (350.5 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 15.8" (401.3 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332197495 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |