Victus by HP 16-e0020nr AMD Ryzen™ 5 5600H Laptop 16.1" Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD AMD Radeon RX 5500M Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
Offer details
Related Products
Description
Powered by an AMD processor[1], the Victus by HP 16.1 inch laptop has all the features to handle your gaming and daily needs. Increase your gaming flexibility with an all-purpose gaming keyboard and enjoy a tear-free fast refresh rate display. Power through the heat of every game with a cooling system[2] that prevents overheating. Elevate your gaming experience beyond your hardware with the OMEN Gaming Hub.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | mica silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2021 |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 16.1" (40.9 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 16.1" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor model | 5600H |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | AMD Radeon RX 5500M |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | AMD |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio system | B&O PLAY |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Miracast | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Software | |
| Trial software | McAfee LiveSafe, Microsoft 365 |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| HP segment | Home |
| HP special features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 9.5 h |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Battery weight | 9.88 oz (280 g) |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.6" (370 mm) |
| Depth | 10.2" (260 mm) |
| Height | 0.925" (23.5 mm) |
| Weight | 5.42 lbs (2.46 kg) |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.16 lbs (3.7 kg) |
| Package width | 2.72" (69 mm) |
| Package height | 13.6" (345 mm) |
| Package depth | 21.7" (552 mm) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | B&O PLAY |
| Display diagonal (metric) | 16.1" (40.9 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China |