HP Elite t655 Bundle 2.1 GHz Smart Zero 2.47 lbs (1.12 kg) Black R2314
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 7J2B5UA#ABA
- EAN: 0197192460061
Offer details
Reasons To Buy
Refined security
The HP Elite t655 Thin Client features multi-layered security with AMD Memory Guard, an embedded OS, and more.
Built for productivity
Enhance performance with a next gen AMD Ryzen™ Embedded R-Series processor[1] and up to three UHD/4K displays.[5]
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | R2314 |
| Processor family | AMD Ryzen Embedded |
| Processor cores | 4 |
| L2 cache | 2 MB |
| L3 cache | 4 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor threads | 4 |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded R2000 Series |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Hard drive | |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Video | |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Display | |
| Display included | No |
| Software | |
| Operating system installed | Smart Zero |
| Power | |
| Power supply | 45 W |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.38" (35 mm) |
| Depth | 7.87" (200 mm) |
| Height | 7.87" (200 mm) |
| Weight | 2.47 lbs (1.12 kg) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Keyboard type | USB |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Keyboard type | USB |