HP Elite t755 Windows 10 IoT Enterprise 3.09 lbs (1.4 kg) V2546
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 9J3Y6AA#ABA
- EAN: 0197961656343 0197961656626 01 ...1656626 0197961656565 0197961656695 0197961656664 0197961656404 0197961656572 0197961656398 0197961656336 0197961656602 0197961656596 0197961656435 0197961656473 0197961656367 0197961656633 0197961656589 0197961656480 0197961656381 0197961656497 0197961656503 0197961656640 0197961656510 0197961656374 0197961656527 0197961656688 4582712419388 0197961656466 0197961656428 0197961656558 0197961656619 0197961656671 0197961664751 0197961656442 0197961656534 0197961656350 4582712419395 0197961656459 0197961656411more
Offer details
Reasons To Buy
Unleash maximum performance
Elevate efficiency with the progressive 45w AMD Ryzen™ V2546 Processor.[1] Optimized for mission-critical workflows, this fast-performing processor supports seamless productivity.
Comprehensive security
Fortify critical security apps, data, and projects at the endpoints, wiping out data after each thin client log-in session. Get advanced protection from remote cyber- and physical attacks with a read-only OS and physical intrusion detection.
Built for mission-critical work
Empower your workforce with thin clients well-equipped with industrial-grade components for reliability and longevity while delivering a seamless user and management experience. Future-ready with expanded peripheral support and device management options.
Help protect our shared future
The HP Elite t755 Thin Client uses at least 50 percent post-consumer recycled plastics, the keycaps contain 50 percent PCR DVDs[2], and the outside box and cushions are 100 percent sustainably sourced or recycled.[3]
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor model | V2546 |
| Processor cores | 6 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor threads | 12 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | AMD Radeon RX 6300 |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete GPU manufacturer | AMD |
| Video | |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | AMD Radeon RX 6300 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 IoT Enterprise |
| Power | |
| Power supply | 90 W |
| Certificates | |
| Country of origin | China, Mexico |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.97" (50 mm) |
| Depth | 8.27" (210 mm) |
| Height | 8.27" (210 mm) |
| Weight | 3.09 lbs (1.4 kg) |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 260 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 101 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 161 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 0.8 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Technical details | |
| UNSPSC-code | 43211506 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 260 |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211506 |