Tripp Lite DMR1024X2 signage display mount 24" Silver
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: DMR1024X2
- EAN: 0037332202826
Offer details
Related Products
Description
Dual displays attach to VESA mounts that can slide closer or further apart along the rail for optimal viewing. The rail is concealed behind the displays for a sleek, professional appearance. Included cable guides attach to the rail to keep power cords out of the way.
Durable steel construction supports up to 18 lbs (8.2 kgs) per VESA mount. Mounting hardware is included. Conforms to VESA-compliant displays with either of the following mounting hole patterns: 75 x 75 mm and 100 x 100 mm.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 10" |
| Maximum weight capacity | 17.6 lbs (8 kg) |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm) |
| Maximum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Maximum screen size | 24" |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 20° |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Telescopic | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50" (1270 mm) |
| Depth | 3.35" (85.1 mm) |
| Height | 4.73" (120.1 mm) |
| Weight | 5.07 lbs (2.3 kg) |
| Package width | 51" (1294.9 mm) |
| Package depth | 2.44" (62 mm) |
| Package height | 5.04" (128 mm) |
| Package weight | 6.48 lbs (2.94 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 51" (1294.9 mm) |
| Package depth | 2.44" (62 mm) |
| Package height | 5.04" (128 mm) |
| Package weight | 6.48 lbs (2.94 kg) |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Telescopic | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Wall |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332202823 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 8.27" (210.1 mm) |
| Master (outer) case length | 51.6" (1309.9 mm) |
| Master (outer) case height | 10.6" (270 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 40.3 lbs (18.3 kg) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332202823 |
| Harmonized System (HS) code | 8302.50.0000 |