Tripp Lite DWF2655X TV mount/stand 55" Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: DWF2655X
- EAN: 0617407444445 0037332183491
Offer details
Description
Mounts Your TV or Monitor to the Wall
Fits most flat-panel televisions, monitors and other displays from 26 to 55 in.
Ideal for home theaters, classrooms, boardrooms, hotels, bars and restaurants
Mounts out of sight behind display for sleek, professional appearance
Mounting hardware included
Durable Metal Construction
Supports up to 165 lbs (74.8 kgs)
Open frame allows easy wall access
Adjustable mounting rails compensate for off-center wall studs
Built-in bubble level for accurate display leveling
Scratch-resistant powder-coated finish
VESA Compliance
Supports the following VESA mounting hole patterns: 100 x 100 mm, 100 x 200 mm, 200 x 100 mm, 200 x 200 mm, 200 x 300 mm, 200 x 400 mm, 300 x 200 mm, 300 x 300 mm, 300 x 400 mm, 400 x 200 mm, 400 x 300 mm and 400 x 400 mm
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 26" |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100,200 x 200,400 x 200,400 x 400 |
| Minimum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Maximum VESA mount | 15.7 x 15.7" (400 x 400 mm) |
| Maximum screen size | 55" |
| Maximum weight capacity | 165.3 lbs (75 kg) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.3" (463.8 mm) |
| Depth | 1.18" (30 mm) |
| Height | 17.1" (435.1 mm) |
| Weight | 3.99 lbs (1.81 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.8" (121.9 mm) |
| Package depth | 19.3" (490.2 mm) |
| Package height | 2" (50.8 mm) |
| Package weight | 4.21 lbs (1.91 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 10.4" (264.2 mm) |
| Master (outer) case length | 19.6" (497.8 mm) |
| Master (outer) case height | 9.8" (248.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 43 lbs (19.5 kg) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332183498 |
| Harmonized System (HS) code | 8302.50.0000 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | China |