| Power |
|---|
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 316 J |
| Maximum current | 12 A |
| Output power capacity | 1.44 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces |
|---|
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Performance |
|---|
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Battery replacement, Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 50 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features |
|---|
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Country of origin | China |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Battery replacement, Fault, Low battery alarm, Overload alarm |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Pure sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 900 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 316 J |
| Maximum current | 12 A |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Noise level | 50 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 1.44 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Battery |
|---|
| Typical backup time at half load | 6 min |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Cold start | Yes |
| Design |
|---|
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Built-in fan | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Display type | LCD |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Technical details |
|---|
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Cooling |
|---|
| Built-in fan | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 9.3" (236.2 mm) |
| Package depth | 19.5" (495.3 mm) |
| Package height | 11.7" (297.2 mm) |
| Weight | 23.1 lbs (10.5 kg) |
| Width | 5.5" (139.7 mm) |
| Package weight | 26.5 lbs (12 kg) |
| Height | 7.5" (190.5 mm) |
| Depth | 15" (381 mm) |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 9.3" (236.2 mm) |
| Package depth | 19.5" (495.3 mm) |
| Package height | 11.7" (297.2 mm) |
| Package weight | 26.5 lbs (12 kg) |
| Logistics data |
|---|
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 9.3" (236.2 mm) |
| Master (outer) case length | 19.5" (495.3 mm) |
| Master (outer) case height | 11.7" (297.2 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 24.3 lbs (11 kg) |