Tripp Lite OMNI900LCD uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.9 kVA 475 W 8 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: OMNI900LCD
- EAN: 0037332125156 0373321251568
Offer details
Trade Prices
Related Products
Description
- LCD Display with dimmer switch indicates input voltage, battery capacity and a variety of operating conditions. Display is rotatable for easy viewing whether UPS is in vertical or horizontal position
- OMNI900LCD Digital Uninterruptible Power Supply offers voltage regulation, surge suppression and long lasting battery support during blackouts
- Supports entry level PCs up to 50 minutes or single VCR/DVR components for up to 2.5 hours during blackouts
- 97% line-mode efficiency saves energy and reduces BTU heat output
- Regulates brownouts as low as 89 volts back to usable levels without using battery power
- 4 UPS battery-supported and surge-protected outlets, plus 4 additional surge suppression-only outlets
- USB port enables unattended shutdown in the case of extended power failure (user supplies cable)
- HID-compliant USB interface enables integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows and Mac OS X
- 900VA/475 watt power handling ability supports a variety of sensitive computer, home theater and other equipment
- 3 minutes full load runtime (900VA/475 watts), 10 minutes half load runtime (450VA/237 watts)
- Cabinet adapts to tower format or rackmount shelf format. Rackmount (2U) format requires an optional shelf, available separately
- Supports battery replacement via built-in access panel
- Optional PDUB15 bypass PDU enables hot-swappable UPS replacement with no disruption to connected equipment
- $200,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 475 W |
| Input operation voltage (min) | 89 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 870 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency | 97% |
| Output power capacity | 0.9 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 475 W |
| Input operation voltage (min) | 89 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 870 J |
| Maximum current | 12 A |
| Efficiency | 97% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.9 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 16 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 4.7" (119.4 mm) |
| Package depth | 10.5" (266.7 mm) |
| Package height | 15.5" (393.7 mm) |
| Weight | 15 lbs (6.81 kg) |
| Width | 3.66" (93 mm) |
| Package weight | 16.5 lbs (7.48 kg) |
| Height | 11.8" (300.7 mm) |
| Depth | 7.24" (183.9 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 4.7" (119.4 mm) |
| Package depth | 10.5" (266.7 mm) |
| Package height | 15.5" (393.7 mm) |
| Package weight | 16.5 lbs (7.48 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Master (outer) case width | 10.2" (259.1 mm) |
| Master (outer) case length | 16.1" (408.9 mm) |
| Master (outer) case height | 11.3" (287 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 33.3 lbs (15.1 kg) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332125153 |
| Other features | |
| I/O ports | 8 x NEMA 5-15R 1 x USB |
| Weight (imperial) | 14.6 lbs |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |