Tripp Lite P137-06N-HDV4K6 video cable adapter Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: P137-06N-HDV4K6
- EAN: 0037332202758
Offer details
Description
Recommended for trade shows, classrooms, lecture halls and other presentation venues
DVI port supports video resolutions up to 1920 x 1080 (1080p)
HD15 port supports video resolutions up to 1920 x 1200, including 1080p
HDMI port supports video resolutions up to 4K x 2K (3840 x 2160) @ 60 Hz, as specified in HDMI 2.0
Supports 36-bit Deep Color (12 bits per channel)
Supports HDCP 2.2
Plug-and-Play Convenience
No software, drivers or external power supply required
Small enough to stow in laptop bag or briefcase
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 5.51" (140 mm) |
| Package depth | 3.94" (100.1 mm) |
| Package height | 0.909" (23.1 mm) |
| Package weight | 2.12 oz (60 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 5.51" (140 mm) |
| Package depth | 3.94" (100.1 mm) |
| Package height | 0.909" (23.1 mm) |
| Package weight | 2.12 oz (60 g) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.84" (249.9 mm) |
| Master (outer) case length | 6.3" (160 mm) |
| Master (outer) case height | 4.72" (119.9 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 30.7 oz (870 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332202755 |