Tripp Lite SM3000RMXL2UTAA uninterruptible power supply (UPS) 3 kVA 2880 W 9 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SM3000RMXL2UTAA
- EAN: 0780420100916 0373321536092
Offer details
Description
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 2880 W |
| Input operation voltage (min) | 83 V |
| Input operation voltage (max) | 145 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 24 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R, Type L |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Output power | 2880 W |
| Input operation voltage (min) | 83 V |
| Input operation voltage (max) | 145 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 24 A |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Battery recharge time | 5 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
| Country of origin | Taiwan |
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778 TAA |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 TAA |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 24.1" (612.1 mm) |
| Package depth | 22" (558.8 mm) |
| Package height | 8.7" (221 mm) |
| Weight | 63.9 lbs (29 kg) |
| Width | 17.5" (444.5 mm) |
| Package weight | 89.9 lbs (40.8 kg) |
| Height | 3.5" (88.9 mm) |
| Depth | 19" (482.6 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 24.1" (612.1 mm) |
| Package depth | 22" (558.8 mm) |
| Package height | 8.7" (221 mm) |
| Package weight | 89.9 lbs (40.8 kg) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 24.1" (612.1 mm) |
| Master (outer) case length | 22" (558.8 mm) |
| Master (outer) case height | 8.7" (221 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 89.9 lbs (40.8 kg) |
| Other features | |
| Interface | USB |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |