Tripp Lite SMART750USBTAA uninterruptible power supply (UPS) 0.75 kVA 450 W 6 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SMART750USBTAA
- EAN: 0373321532650 0634360041603 00 ...0041603 0037332153265more
Offer details
Related Products
Description
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- SMART750USBTAA line-interactive UPS system offers extended voltage regulation (AVR) and battery support as well as complete AC and dialup/DSL/Ethernet line surge suppression
- Supports entry level PC systems for up to 45 minutes during power failures to enable a safe system shutdown
- Supports a max load of 750VA/450 watts for 3 minutes and a half load of 375VA/225 watts for 11 minutes
- Automatic Voltage Regulation (AVR) circuits correct brownouts as low as 89 volts without using battery power
- Attractive black tower configuration
- Includes 3 battery-supported outlets, plus 3 additional surge-only outlets, 6 foot AC line cord (all NEMA 5-15)
- USB port enables unattended shutdown without data loss during extended power failures; includes USB cable
- Built-in USB port supports on battery, low battery, power restored, AC line voltage, DC battery voltage and battery capacity messaging; interface supports timed inverter shutoff after unattended shutdown, activate self-test and 10 second reboot of connected equipment
- PowerAlert UPS monitoring and unattended shutdown software available via free download from www.tripplite.com
- Supports Tripp Lite's WatchDog software application to restore unresponsive programs by automatically restarting them and rebooting completely locked computers by automatically switching UPS power off and back on again (part #WATCHDOGSW)
- Built-in dataline suppression jacks protect a single dialup phone/DSL line or network Ethernet line connection
- Built-in audible alarm and 4 front panel LEDs indicate UPS system and line power status
- 750VA/450 watt power handling ability supports a variety of computer, internetworking, telecom and consumer electronics equipment
- Supports battery replacement via built-in access panel
- Compatible with 120V/60Hz applications for USA, Canada, Mexico and more
Package Includes
- SMART750USBTAA TAA Compliant UPS System
- USB and telephone interconnection cables
- Instruction manual with warranty information
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 450 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Efficiency | 95% |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Performance | |
| LED indicators | Yes |
| Surge protection features | Modem, Telephone |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output power | 450 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (min) | 115 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Efficiency | 95% |
| Surge protection features | Modem, Telephone |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.75 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 11 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | TAA |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 8.5 x 10.5 x 14" (216 x 267 x 356 mm) |
| Package weight | 22 lbs (10 kg) |
| Certificates | |
| Certification | TAA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20.1 lbs (9.1 kg) |
| Width | 5.24" (133 mm) |
| Package weight | 22 lbs (10 kg) |
| Height | 10.7" (273 mm) |
| Depth | 7.48" (190 mm) |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 8.5 x 10.5 x 14" (216 x 267 x 356 mm) |