Tripp Lite ECO650LCD uninterruptible power supply (UPS) Standby (Offline) 0.65 kVA 325 W 8 AC outlet(s)
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: ECO650LCD
- EAN: 0037332161307 0778889422717 07 ...9422717 0736991480391 0373321613076more
Offer details
Description
Key Features
- ECO650LCD power saving, green UPS offers complete protection from blackouts, voltage fluctuations and transient surges
- Interactive LCD user interface with scroll and select buttons offer detailed UPS status and control options
- LCD screen options support continuous display of Input voltage, Output voltage, Estimated runtime, Load percentage, Load wattage and Battery charge percentage – with the option to continuously scroll all six information fields
- LCD screen with scroll and select functions also gives users the ability to enable and disable specific UPS features, such as the ECO energy-saving feature, permanent alarm silence, LCD brightness, information display scroll functions and UPS self-test operation
- Set of 3 optional ECO outlets automatically power off unnecessary computer accessories like a printer, scanner and audio speakers three minutes after computer enters sleep or shutdown mode
- Full load efficiency rating of 99% saves energy and ensures cool operating temperatures
- ECO650LCD emits only 17 BTU/hr. and consumes less than 4 watts once the battery is charged
- Eco-friendly design meets strict RoHS (Restriction of Hazardous Substances) environmental standards
- 650VA / 325 watt UPS provides battery-derived AC output during power failures and severe voltage fluctuations to support an entry level desktop computer up to 17 minutes
- Ultra compact UPS supports a variety of placement options for desktop or wall mount installation
- Includes 4 UPS supported outlets for computer, monitor and two additional vital system peripherals requiring continuous power
- Includes 4 Surge-only outlets for accessories not requiring battery support
- Three of the Surge-only outlets are designated ECO outlets that can be configured to automatically power-off three minutes the connected computer enters low power standby or shutdown mode
- USB port monitors computer power status for ECO power savings and enables direct integration with built-in power management and auto-shutdown features of Windows and Mac OS X
- PowerAlert software is also available via free download from www.tripplite.com to provide advanced auto-shutdown, UPS monitoring and data saving options
- Single line RJ11 phone suppression jacks protect modem, fax machine, cordless phone or other accessories from surges on dial-up/DSL phone connections
- USB cable included
- Space-saving right angle input plug
- 3 year standard warranty with $100,000 connected equipment insurance (USA, Puerto Rico & Canada only)
Package Includes
- ECO650LCD UPS System
- USB cable
- Instruction manual
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Output power | 325 W |
| Surge energy rating | 420 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 95% |
| Output power capacity | 0.65 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 0 |
| RS-232 ports | 0 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Performance | |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Output power | 325 W |
| Surge energy rating | 420 J |
| Maximum current | 15 A |
| Efficiency | 95% |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 0.65 kVA |
| Input frequency | 60 Hz |
| Battery | |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Design | |
| Country of origin | China |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | UL1778 CSA NOM FCC Part 15 Category B FCC Part 68 |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 13 x 7.99 x 4.25" (330 x 203 x 108 mm) |
| Package width | 12.9" (327.7 mm) |
| Package depth | 8.1" (205.7 mm) |
| Package height | 4.1" (104.1 mm) |
| Package weight | 5.6 lbs (2.54 kg) |
| Certificates | |
| Certification | UL1778 CSA NOM FCC Part 15 Category B FCC Part 68 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 12.9" (327.7 mm) |
| Package depth | 8.1" (205.7 mm) |
| Package height | 4.1" (104.1 mm) |
| Weight | 4.85 lbs (2.2 kg) |
| Width | 11" (279.9 mm) |
| Package weight | 5.6 lbs (2.54 kg) |
| Height | 3.28" (83.3 mm) |
| Depth | 5.91" (150.1 mm) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 16.5" (419.1 mm) |
| Master (outer) case length | 13.1" (332.7 mm) |
| Master (outer) case height | 9.4" (238.8 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 23.6 lbs (10.7 kg) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332161304 |
| Other features | |
| Interface | USB |
| Relative humidity | 0 - 95% |
| Package dimensions (WxDxH) | 13 x 7.99 x 4.25" (330 x 203 x 108 mm) |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |