Tripp Lite SU80KMBPK electrical box
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SU80KMBPK
- EAN: 0373321462988 0037332146298
Offer details
Description
Compatible with Tripp Lite SU80K
- Wallmount manual bypass panel isolates UPS from connected loads for maintenance with no loss of network availability
- Includes Kirk-Key interlock system enhances system reliability
- 3 built-in circuit breakers, heavy duty buswork
- Compatible with select Tripp Lite 3 phase UPS systems
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 36.1" (916.9 mm) |
| Weight | 369.9 lbs (167.8 kg) |
| Height | 61.3" (1555.8 mm) |
| Depth | 11.7" (298.4 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 36.9" (936.5 mm) |
| Package depth | 12.5" (317.5 mm) |
| Package height | 62" (1574.8 mm) |
| Package weight | 375 lbs (170.1 kg) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 36.9" (936.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 375 lbs (170.1 kg) |
| Master (outer) case length | 12.5" (317.5 mm) |
| Master (outer) case height | 62" (1574.8 mm) |
| Country of origin | United States |