Tripp Lite SUDC208V42P rack cabinet Freestanding rack Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: SUDC208V42P
- EAN: 0373321535934 0037332153593
Offer details
Description
- SUDC208V42P Power Distribution Cabinet supports 20-60kVA 3 Phase UPS power distribution in critical datacenter equipment racks
- Full size rack enclosure with pre-installed 42 pole circuit panel supports 3PH 208V and 1PH 208V and 120V via optional corded receptacle whips
- Line up and match power distribution cabinet blends with existing standard datacenter racks for an aesthetically pleasing appearance while providing convenient connectivity between the centralized 3 phase UPS and protected electronic devices in equipment racks
- Breaker panel includes 225A 3 pole main breaker, ground and neutral bars, 1/2 and 3/4 inch knockouts (see Help & Downloads for manual with detailed wiring information)
- Rack enclosure offers secure front and rear doors, removable side panels and shares common dimensions and overhead wiring tray and ladder accessories as Tripp Lite SR42UB equipment racks
- Requires appropriate SUBB-series output circuit breakers (see Related Items for list of compatible SUBB breakers)
- Optional SUWL-series cable whips and SUWEL-series extensions support a variety of connector types, voltages and cable lengths (see Related Items for list of compatible SUWL-series and SUWEL-series cabling accessories)
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 26" (660.4 mm) |
| Package width | 45.5" (1155.7 mm) |
| Package height | 84" (2133.6 mm) |
| Package weight | 343.9 lbs (156 kg) |
| Width | 23.6" (600.2 mm) |
| Depth | 43" (1092.2 mm) |
| Height | 78.5" (1993.9 mm) |
| Weight | 321 lbs (145.6 kg) |
| Features | |
| Type | Freestanding rack |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 26" (660.4 mm) |
| Package width | 45.5" (1155.7 mm) |
| Package height | 84" (2133.6 mm) |
| Package weight | 343.9 lbs (156 kg) |
| Package dimensions (WxDxH) | 27.8 x 46.9 x 84.3" (705 x 1190 x 2140 mm) |
| Technical details | |
| Package width | 45.5" (1155.7 mm) |
| Package height | 84" (2133.6 mm) |
| Type | Freestanding rack |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 45.5" (1155.7 mm) |
| Master (outer) case length | 26" (660.4 mm) |
| Master (outer) case height | 84" (2133.6 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 343.9 lbs (156 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | United States |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 27.8 x 46.9 x 84.3" (705 x 1190 x 2140 mm) |