Tripp Lite U024-006 USB cable USB 2.0 72" (1.83 m) USB A Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U024-006
- EAN: 0037332116536 0885417298819 01 ...7298819 0182682321168 0012303536599 0115970790759 0666672917666 0100177541921 5057103004959 0373321165360 0767887428043 0638084882948 0640206686303 0806792211651more
Offer details
Trade Prices
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28/24 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 72" (1.83 m) |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 2.82 oz (80 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7" (177.8 mm) |
| Package depth | 0.5" (12.7 mm) |
| Package height | 9" (228.6 mm) |
| Package weight | 2.82 oz (80 g) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116533 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 24 oz (680 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 16" (406.4 mm) |
| Master (outer) case length | 1" (25.4 mm) |
| Master (outer) case height | 18" (457.2 mm) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332116533 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |