Tripp Lite U215-004-R interface hub USB 2.0 480 Mbit/s Silver
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U215-004-R
- EAN: 0037332190369 0962327358632 03 ...7358632 0373321267408 0163120579266 0999994052976 0999992240665 0100177294940 0163120470617 0132018317501 0037332126740 0704364076885 0778890703966 0172302777246 0515018730547 0151903620373 0012951593272 0806792211729more
Offer details
Trade Prices
Description
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 2.0 |
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Silver |
| Certification | FCC, CE |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Host interface | USB 2.0 |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB powered | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Certification | FCC, CE |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |
| System requirements | |
| Minimum system requirements | USB, CD-ROM |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 98SE, Windows ME, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Packaging data | |
| Package width | 4.84" (122.9 mm) |
| Package depth | 1.61" (40.9 mm) |
| Package height | 5.28" (134.1 mm) |
| Package weight | 5.64 oz (160 g) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Design | |
| Country of origin | China |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Silver |
| Certification | FCC, CE |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 9.45" (240 mm) |
| Master (outer) case length | 5.51" (140 mm) |
| Master (outer) case height | 11.8" (300 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 7.05 oz (200 g) |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332190366 |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0090 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 4.84" (122.9 mm) |
| Package depth | 1.61" (40.9 mm) |
| Package height | 5.28" (134.1 mm) |
| Package weight | 5.64 oz (160 g) |