Tripp Lite U280-016-RM interface hub 480 Mbit/s Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U280-016-RM
- EAN: 0037332182715 5054629883105 03 ...9883105 0373321827152more
Offer details
Trade Prices
Description
● Sync and charge up to 16 tablets, phones, or other mobile device
● Provides up to 5V, 2.4A (12 Watts) of power per port, for charging battery-intensive devices such as an iPad
● Charge your devices without the need to connect to a computer
● Sync your devices using their file management software, such as Apple iTunes or Apple Configurator
● Supports USB 2.0 data transfer rates up to 480Mbps
● Firmware upgrade port is provided for future software upgrades
● Mounting hardware included for use in a rack installation
● Constructed of heavy-duty steel housing
● Sync and charge up to 16 tablets, phones, or other mobile device
● Provides up to 5V, 2.4A (12 Watts) of power per port, for charging battery-intensive devices such as an iPad
● Charge your devices without the need to connect to a computer
● Sync your devices using their file management software, such as Apple iTunes or Apple Configurator
● Supports USB 2.0 data transfer rates up to 480Mbps
● Mounting hardware included for use in a rack installation
System Requirements
● A tablet, phone, or other smart device (Note: The U280-016-RM was designed to charge smart devices such as phones and tablets, and not for use with non-smart devices)
● A computer with an available USB port (if using the syncing function)
● For international use, a P054-006 (Europe) or P056-006-10A (UK) can be purchased separately
Package Includes
● U280-016-RM
● USB 2.0 A/B Device Cable
● C13 to 5-15P Power Cord
● Rubber Feet
● Mounting Hardware
● Owner's Manual
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Hub interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 17 |
| Ports quantity | 17 |
| Features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Product colour | Black |
| Certification | UL 60950-1: 2007, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1:07, IEC 60950, FCC & IEC B, NOM, RoHS |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 2.4 A |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Taiwan |
| Performance | |
| Certification | UL 60950-1: 2007, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1:07, IEC 60950, FCC & IEC B, NOM, RoHS |
| Data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 8536.69.8000 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.17 lbs (3.25 kg) |
| Width | 17.3" (439.9 mm) |
| Depth | 9.45" (240 mm) |
| Height | 1.71" (43.4 mm) |
| Package width | 13.7" (348 mm) |
| Package depth | 21.1" (535.9 mm) |
| Package height | 4.2" (106.7 mm) |
| Package weight | 10.7 lbs (4.85 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 13.7" (348 mm) |
| Package depth | 21.1" (535.9 mm) |
| Package height | 4.2" (106.7 mm) |
| Package weight | 10.7 lbs (4.85 kg) |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB |
| Design | |
| Country of origin | Taiwan |
| Product colour | Black |
| Certification | UL 60950-1: 2007, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1:07, IEC 60950, FCC & IEC B, NOM, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Certificates | |
| Certification | UL 60950-1: 2007, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1:07, IEC 60950, FCC & IEC B, NOM, RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 14.6" (370.8 mm) |
| Master (outer) case length | 21.3" (541 mm) |
| Master (outer) case height | 14.3" (363.2 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 34.6 lbs (15.7 kg) |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332182712 |
| Harmonized System (HS) code | 8536.69.8000 |