Tripp Lite U280-016-RM2U mobile device charger Universal Black USB Indoor
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U280-016-RM2U
- EAN: 0037332192899
Offer details
Description
This 16-port charging station supports USB 2.0 data transfer rates up to 480 Mbps and is backward compatible with previous USB generations. To keep up with current technology, a mini-USB firmware port enables software upgrades that allow the charging station to support newer devices.
In addition to charging, the U280-016-RM2U syncs any USB device using its compatible software—Apple® iTunes® or Apple Configurator, for instance. An included USB cable attaches to the unit’s USB-B port and the USB-A port on a computer for syncing purposes.
The durable steel housing mounts in 2U of an EIA-standard 19-inch rack using the included hardware. It also includes four rubber mounting feet for installing the unit on a level surface that can sustain its weight and the weight of the connected cables. An included power cord connects to both the unit’s C14 rear inlet and a standard AC power outlet.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 16 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Certification | Tested to UL 60950-1: 2007, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1:07, IEC 60950, FCC & IEC Class B, NOM, RoHS |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input current | 2.5 A |
| Output current | 2400 mA |
| Input voltage | 110 - 120 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.3" (439.4 mm) |
| Depth | 11.9" (301.8 mm) |
| Height | 3.41" (86.6 mm) |
| Weight | 10.1 lbs (4.58 kg) |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, USB |
| Package width | 17.1" (435.1 mm) |
| Package depth | 20.5" (519.9 mm) |
| Package height | 8.07" (205 mm) |
| Package weight | 14.1 lbs (6.4 kg) |
| Package weight | 14.1 lbs (6.4 kg) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Packaging content | |
| Wall mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |