Tripp Lite U280-032-RM mobile device charger Black
- Brand: Tripp Lite
- Category:
- SKU: U280-032-RM
- EAN: 0037332193520
Offer details
Trade Prices
Description
This 32-port charging station supports USB 2.0 data transfer rates up to 480 Mbps and is backward compatible with previous USB generations. To keep up with current technology, a mini-USB firmware port enables software upgrades that allow the charging station to support newer devices.
In addition to charging, the U280-032-RM syncs any USB device using its compatible software—Apple® iTunes® or Apple Configurator, for instance. An included USB cable attaches to the unit’s USB-B port and the USB-A port on a computer for syncing purposes.
The durable steel housing mounts in 2U of an EIA-standard 19-inch rack using the included hardware. It also includes four rubber mounting feet for installing the unit on a level surface that can sustain its weight and the weight of the connected cables. An included power cord connects to both the unit’s C14 rear inlet and a standard AC power outlet.
Charges Up to 32 Tablets, Smartphones and Other USB Devices
- Recommended for schools, offices and other environments where multiple USB devices are used
- Compatible devices include iPad, iPod, iPhone and Android tablets and smartphones
- Provides up to 5V, 2.4A (12W) of charging power to each port
- LED indicators signal ports in use
- Backward compatible with previous USB generations
- Supports data transfer rates up to 480 Mbps
Also Syncs Devices via Connected Computer
- Syncs USB devices using its compatible software, such as iTunes or Apple Configurator
- Included USB cable connects USB-B port and computer’s USB-A port
Mini-USB Firmware Port
- Enables future software upgrades to support newer devices
Easy Installation and Connection
- Mounts in 2U of EIA-standard 19 in. rack using included hardware
- Also installs on level surface using included rubber feet
- Conveniently configures for professional, educational or personal installation
- 10 ft. NEMA 5-15P to C13 power cord included
- Durable steel housing
TAA-Compliant
- Complies with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
System Requirements
- Tablet, smartphone or other smart device with USB port
- Computer with available USB port (if syncing)
Package Includes
- U280-032-RM 32-Port USB Charging Station
- NEMA 5-15P to C13 power cord, 10 ft.
- USB 2.0 A/B cable, 6 ft.
- (4) Rubber mounting feet
- Mounting hardware
- Owner’s manual
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Certification | RoHS, Tested to UL 60950-1: 2007, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1:07, IEC 60950, FCC & IEC Class B, NOM, RoHS, REACH |
| Operating principle | Contact |
| Design | |
| LED indicators | Charging |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 2U |
| Power | |
| Input current | 5 A |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 11.9" (301.7 mm) |
| Height | 3.41" (86.7 mm) |
| Weight | 13.1 lbs (5.94 kg) |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, USB |
| Package width | 16.8" (426.7 mm) |
| Package depth | 19.6" (497.8 mm) |
| Package height | 7.7" (195.6 mm) |
| Package weight | 18.2 lbs (8.26 kg) |
| Other features | |
| Type | Desktop mounted |
| Material | Steel |